Novi Kneževac – 160-godišnjica crkve
Povijest župe i crkve u Novom Kneževcu (Törökkkanizsa)
Dana 24. travnja/aprila 2018 je bila slava crkve svetoga Juraja u Novom Kneževcu u Banatu. Dolikuje dakle, da malo pogledamo u povijest te starodrevne župe.
1333. godine to je već bilo mjesto sa katoličkom crkvom, koje spominju i papinske desetinske knjige, kada je tamošnji svećenik plaćano 72 groša papinske desetine. Poslije sudbonosne Mohačke bitke 1526 je također područje Vojvodine potpalo pod Turke, a katolici su svedeni na neznatnu manjinu.
Nakon bitke kod Sente 1697 su ovi krajevi prispjeli pod Austriju te je porastao broj katoličkog življa.
Kapelanija postoji od 1773. Pomoću kraljevske zaklade su podigli župni dvor 1807. Prvu crkvu u čast svetoga Ivana Nepomuka su sagradili pred 1837. Sadašnju crkvu su završili 1858. Sliku na glavnom oltaru u čast sv. Juraja je naslikao poznati slikar Bertalan Székely (1835-1910), koji je poznat po svojim romantičnim povijesnim platnima.
Prvu crkvu su gradili izdašnom pomoći plemića Györgya Szerviczkyja (1811 – 1875). Crkva u čast sv. Ivana Nepomuka nije imala zvonika, a imala je tri zvona. Sadašnju crkvu su počeli graditi 1848 uz pomoć spomenutog Szerviczkyja, a nastavili su gradnju i ukrašavanje njegovi baštinici; pomoglo je i mjesno gospodarstvo i završena je tek nakon deset godina, 1858.
Matične knjige postoje od 1873. Sada upravlja župom isusovac dr. János Sóti, a njegov pastoralni pomoćnik je subrat Vince Novák. Župni dvor je sagrađen 1807; a 1959. su bezbožne vlasti oduzele tri sobe. Temeljito je obnovljen župni dvor 1981 i 2017. Treba pohvaliti plemenito nastojanje isusovačkih duhovnih pastira, da su se latili mukotrpne obnove umjesto jednostavnog rušenja – da sačuvaju dragocjene zgrade i njihov drevni izgled budućim naraštajima.
Obnovljene orgulje
U vezi sa jubilejnom godinom crkve i slavom svetoga Juraja je bila povezana i obnova orgulja, koje je načinio 1909 orguljaški majstor Karl Leopold Wegenstein (1858-1937). Mnogi danas zapadaju u kobnu grešku, da dragocjene stare orgulje unište, te umjesto njih dadu napraviti kakav moderni sintisajzer, koji se ne može uspoređivati sa umjetničkom, glazbenom i kulturnom vrijednosti orgulja starih majstora. Zato je treba pohvaliti nastojanje ovdašnjih duhovnih pastira, da potomcima sačuvaju i zvuk i ljepotu i umjetničko uređenje nekadašnjih orgulja, koje svakim danom dobivaju na vrijednosti. Tom zgodom je bio blagoslov obnovljenih orgulja, na kojima je odlično svirao segedinski orguljaški majstor Levente Kuzma pred punom crkvom izabranih gostiju. Iza tog je uslijedila svečana sveta misa, koju je zajedno sa svećenicima i redovnicima iz Mađarske, Slovenije, Bačke i Banata vodio zrenjaninski otac biskup dr. Ladislav Nemet SVD.
Borba sa zmajem
U propovijedi je isusovački socius Zoltán Koronkai iz Segedina istaknuo čvrstu vjeru svetoga Juraja, vojnika i mučenika, koji se – prema srednjevjekovnoj legendi – borio sa zmajem. Zmaj označava nečastivog đavla i njegovu negativnu energiju, protiv koje se je junački borio svojom vjerom u Isusa Krista Spasitelja hrabri vitez sveti Juraj. Pred svakim pothvatom se je pomolio i načinio znak svetoga križa: tako je bilo svako njegovo poduzeće uspješno i vodilo ga iz pobjede u pobjedu. Time i nama modernim kršćanima daje dobar primjer: da i mi rado i često činimo znak svetoga križa te u ime Isusovo bojujemo boje protiv vlastitih strasti, đavolskih napasti i zavođenja grešnog svijeta. I mi ćemo čvrstom vjerom pobjeđivati svoje duhovne neprijatelje, to znači grijeh, te postići Bogu ugodne kreposti te stići jednom u nebesku domovinu.