2018. ÁPRILIS
Húsvéti üzenet
Mi jut eszébe, amikor húsvétra gondol?
2016 áprilisában, húsvét előtt, ezt a kérdést szegezték véleménykutatók Magyarország különböző településein a gyanútlan járókelőknek. És kaptak is sok érdekes választ. Ami első gondolatként megfogalmazódott a kérdezettekben, a következő szavak voltak: nyúl, tojás, bárány, barka, locsolás, nagyböjt.
Érdekes lista. Rajta van minden, ami biztosan hozzátartozik a húsvéti napokhoz. Hiszen előtte van a nagyböjti idő, akkor szoktunk lelkileg felkészülni a nagy ünnepre. Húsvéttal kapcsolatos a nyúl, a tojás, a bárány, a barka (Virágvasárnap!), és sok helyen a locsolás is!
Egy dolgot azonban katolikus keresztényként hiányolok: nincs benne sem Jézus neve, sem szenvedésének, halálának vagy feltámadásának az említése!
A kereszténység alapköve a Jézusba vetett feltámadási hit. Az újszövetségi Szentírásban, vagy más szóval: a Biblia új részében, azt halljuk, hogy Jézus feltámadásának a hirdetése volt az apostolok fő feladata. Jézus mennybemenetele után az apostolok, a tizenegy, összejöttek, hogy válasszanak egy tanítványt, akiről Péter, az apostolok szószólója ezt mondta: „Kell tehát, hogy azok közül, akik mindig velünk tartottak, amikor a mi Urunk, Jézus közöttünk járt-kelt, kezdve János keresztségétől egészen mennybevétele napjáig, valaki velünk együtt tanúskodjék feltámadásáról.” (ApCsel 1,21-23)
Választások idejében élünk, fővárosunkban most tartották a helyi választásokat, Magyarországon pedig országgyűlésire készülünk (készülnek). Tudjuk, hogy milyen elvárásoknak kell, hogy megfeleljenek a választáson induló jelöltek: megnyerő egyéniség, jó beszédtechnika, háttérkapcsolatok sokasága, elég pénz a választások lebonyolítása érdekében.
Itt ellenben csak a feltámadásba vetett hitről hallunk. Annyira fontos ez az igazság. Ha ez a bizonyosság megvan, akkor minden más hozzá fog jönni. Az apostolok életében láthatjuk, hogy ez a hit vezette őket minden nehézség ellenére, életüket is ezért adták. A hagyomány szerint a tizenkét apostolból tizenegy vértanúként halt meg. Ez nem volt gyerekjáték, ennek a hitnek nagy volt a tétje.
Ma is vannak milliók és milliók, akik életükkel, szavaikkal, tetteikkel hirdetik Jézus feltámadását. Gondolok itt az üldözött, otthonukból elűzött keresztényekre, a hitükért meggyilkolt vagy életveszélyben élőkre is. És gondolok természeten ránk is, akik itt élünk a mi egyházmegyénk területén, vagy szűkebb hazánkban, Szerbiában. Valljuk be bátran, hogy hiszünk Jézus feltámadásában! Valljuk be, hogy a feltámadt Jézus igenis jelent valamit számunkra, hogy az ő feltámadása erőt, reményt és békét áraszt mindenkire.
Ezt kívánom nektek, Krisztusban kedves testvéreim, akik húsvét örömnapját ünneplitek. De kívánom ezt minden jóhiszemű embernek is. Ámen.
+László SVD
Egyházmegyei és plébániai pecsétek
2018. április 1-től az egyházmegye és a plébániák új pecsétet kaptak. Egyúttal ezzel a dátummal az a hosszú éves gyakorlat, hogy minden plébániának két pecsétje volt (külön a plébánia hivatalnak és külön az egyházközségnek) megszűnik. A továbbiakban már csak az új pecsétek lesznek használatban. Erre a cserére azért volt szükség, hogy tevékenységünket összehangoljuk az ide vonatkozó állami törvényekkel és a Nagybecskereki Egyházmegye plébániáinak szabályzatával és ügyrendjével, amelyet 2015-ben adtunk ki. Idézem ennek a szabályzatnak és ügyrendnek ideveonatkozó részét és egyben részben módosítom is:
59. szakasz
A Nagybecskereki Egyházmegye plébániáinak és más jogi személyeinek pecsétjeit a Püspöki Hatóság készítteti el, tiszteletben tartva az érvényben levő állami jogi előírásokat. A pecsét felirata ugyanazt kell hogy tartalmazza szerb (cirill és latin betűs), magyar és latin nyelven. A pecsét szövege megjelöli a plébánia védőszentjét, római katolikus mivoltát és működési helyét, középen pedig Szent Gellért püspököt ábrázolja.
Például:
Рк. Жупа Св. Иван Непомук
Rk. Župa Sv. Ivan Nepomuk
Nepomuki Szt. János Rk. Plébánia
Rc. Paroecia S. Joannes Nep.
A régi pecséteket a Püspökségen őrizzük.
Beszolgáltatások és zárszámadások
A Gazdasági Bizottság 2018. április 18-án megtartott ülésén értesültem, hogy sokan közületek elhanyagolták/elhanyagolják a rendszeres beszolgáltatásokat és a zárszámadások benyújtását. A Gazdasági Bizottság tagjainak javaslatára a következőket rendelem el:
- 2018. május 1-től csak olyan papok kaphatnak intenciókat az egyházmegyétől, akik a beszolgáltatásokat és a zárszámadásokat – a 2017-es évet is beleértve – rendezték.
- 2018. június 1-től csak azok kaphatnak támogatást (az intenciók továbbra is érvényben tartásával), akik a fenti (1.) pontban felsoroltakat rendezték.
Gazdasági Bizottság döntései
Autóvásárlási támogatást ft. Halmai János és ft. Koncz Tibor kap.
A 2017-es zárszámadást a Gazdasági Bizottság elfogadta. Köszönöm mindenkinek a munkáját!
A javítási és felújítási kérelmeket a Gazdasági Bizottságon megtárgyaltuk, az illetékes plébánosokat személyesen vagy írásban értesíteni fogjuk.
A kutasi borral kapcsolatban a Gazdasági Bizottság javaslatára a következő rendeletet hozom:
2018. október 1-től minden pap minimum 20 liter misebort kell, hogy rendeljen a kutasi borból. Minden pap maga dönti el, hogy palackban vagy nagyobb kiszerelésben kéri. Mindenki önállóan határozza meg, hogy fehér, vörös vagy rozé bort igényel.
A palackozott bort lehetséges püspöki címerrel ellátott vagy csak sima palackban igényelni.
A rendeléssel kapcsolatos dolgokat a Gazdasági Hivatalban Lébhaft Máriánál kell intézni.
2018. április 1-től a zárszámadásokat kötelezően Nagybecskerekre, a Gazdasági Hivatalba kell küldeni.
Kötelező gyűjtések 2018-ban
A korábbi évek gyakorlatát követve az idén is négy központi gyűjtést tartunk:
- Március 25-én, Virágvasárnap – a Szentföldi zarándokhelyek javára
- Június 29-én, Péter és Pál apostolok ünnepén – a Szentatya szándékára (Péter-fillér)
- Október 21-én, Missziós vasárnap – a missziók javára
- November 18-án, Caritas- és Szegények vasárnapja – a Caritas javára
Hívek számlálása
A zsinati folyamat részeként felújítjuk a régi szokást, hogy évente három alkalommal számba vesszük híveink jelenlétét a szentmiséken.
Az első számlálás már megtörtént. Ahhoz, hogy ezt ki tudjuk értékelni hiányoznak más adatok. A következő adatokról van szó: a plébánián vezetett családi lapok száma; a lapokon bejegyzett családok/egyedül élők/özvegyek stb. száma; a családoknál hány 18 év alatti gyermek van.
Ezeket az adatokat kérem, hogy folyó év július 1-ig mindenki küldje be a Püspöki Hivatalba.
Hitoktatók lelki napja
Hosszú idő után első alkalommal szervezünk lelki napot hitoktatóink számára. A hitoktatók lelkinapja 2018. május 4-én, pénteken lesz a püspökségen, amelyet a magyarországi TORG-nővérek, Szent Ferenc Kisnővérei vezetnek.
A találkozó 10 órakor kezdődik és várhatóan 17.30-kor, szentmisével zárul. Kérem, hogy részvételi szándékukat legkésőbb április 27. (péntekig) jelezzék a Püspöki Hivatalban. Tekintettel arra, hogy ez a nap munkanap, akinek szüksége van igazolásra, hogy részt vett a lelkinapon, jelentkezéskor jelezze (és azt is, hogy melyik iskola számára kell kiállítanunk).
Kántorok és liturgiában segédkezők találkozója
Az egyházmegyei szintű kántortalálkozót és a liturgiában segédkezők találkozóját 2018. május 5-én, szombaton tartjuk.
A találkozó 9.30-kor kezdődik a székesegyházban. 11.45-kor szentmise lesz kántoraink zenei szolgálatával. Az összejövetel agapéval zárul.
Kérem, hogy a plébánosok jelentsék be a résztvevőket. A liturgiában segédkezőknek csak a számát kell jelezni egy-egy plébániáról. A kántorokat név szerint kell bejelenteni a plébánosoknak a Püspöki Hivatalban. Jelentkezési határidő: április 27. (péntek).
Caritas-önkéntesek püspökségi szintű találkozója
Egyházmegyénk plébániai Caritas-önkénteseinek találkozója 2018. május 11-én, pénteken délután lesz a nagybecskereki székesegyházban. Bővebb tájékoztatást Halmai Tibor, a Nagybecskereki Püspökségi Caritas igazgatója küld minden plébániára.
Különleges nevelési igényű hittanosok találkozója
Hagyományosan a püspökségre várom egyházmegyénk különleges nevelési igényű hittanosait 2018. május 19-én (szombaton) 10 órára.
Zsinati koordináló bizottság találkozója
A Nagybecskereki Egyházmegyei Zsinat koordináló bizottságának találkozóját 2018. május 3-án tartjuk a püspökségen 10 órai kezdettel.
Egyházmegyei hittantáborok
Idén két helyszínen szervezzük meg a hittantáborokat a 12-16 évesek számára 2018. június 25-28.
A nem magyar anyanyelvűek és a Déli esperesi kerület hittanosai táborának helyszíne Fejértelep, míg a közép-bánáti és észak-bánáti plébániák magyar nyelvű hittanosai Szajánban találkoznak.
Bővebb információ ft. Tapolcsányi Emánuel és Elias Ohoiledwarin SVD atyáknál.
Papi szenátus éves ülése
A 2018-as papi szenátus rendes ülését június 27-én, szerdán tartjuk 10.30 órai kezdettel Fejértelepen.
Az ünnepi búcsúi szentmise Szent László király tiszteletére 11 órakor kezdődik, melyet személyesen vezetek.
Elrendelem, hogy a kedves pap- és szerzetestestvérek, valamint a diakónus urak és a lelkipásztori kisegítő is eljöjjön, ezzel is követve boldog emlékű elődöm példáját.
Szabadságok
Kérem a pap- és szerzetestestvéreket, hogy a szabadságokkal kapcsolatos kérvényeiket legkésőbb a szabadság megkezdése előtt egy hónappal küldjék be a Püspöki Hivatalba. Az írásos kérvényben szerepelnie kell a szabadság pontos idejének, a helyettesítő pap nevének és aláírásának is, hogy a kért időszak alatt kész a szabadságon levőt helyettesíteni.
Tisztelettel kérem a pap- és szerzetestársakat, hogy egészségükre való tekintettel használják ki szabadságukat. Ajánlom ez idő alatt a lelki felfrissülést is!
Egyházmegyei levéltár
Kérek minden lelkipásztort, hogy ha a hívek anyakönyvi ügyekben hozzájuk fordulnak, szíveskedjenek saját plébániájuk levéltárában kikeresni a kért adatokat. Az egyházmegyei levéltárhoz csak abban az esetben küldjék a híveket, ha a kért adatok 1940 előttiek, vagy olyan plébániák anyakönyvében szerepelnek, amelyek a történelem folyamán megszűntek.
Hamarosan honlapunkon is elérhető lesz azon anyakönyvek listája, amelyek levéltárunkban megvannak. Érdemes lesz ezt megnézni és követni, hogy feleslegesen ne „sétáltassuk” híveinket.
Statisztikai adatok 2017-ról
KERESZTELTEK ANYAKÖNYVE | |
a) Első életévük betöltése előtt kereszteltek száma | 126 |
b) Első és hetedik életévük közt kereszteltek száma | 154 |
c) Hetedik életévük után kereszteltek száma | 56 |
d) Összesen keresztségben részesültek | 336 |
e) Közülük katolikus apa és katolikus anya gyermeke | 209 |
f) Katolikus és nem katolikus szülők gyermeke | 127 |
g) Közülük fiúgyermek (illetve felnőtt férfi) | 173 |
h) Közülük leánygyermek (illetve felnőtt nő) | 163 |
HÁZASULTAK ANYAKÖNYVE | |
a) Két katolikus között kötött házasság | 57 |
b) Katolikus és nem katolikus között kötött házasság | 36 |
c) Összesen házasságot kötöttek | 93 |
d) Gyökerében orvosolt házasságok száma | 3 |
ELHALÁLOZOTTAK ANYAKÖNYVE | |
a) Szentségekkel ellátva temetésben részesültek | 279 |
b) Szentségek nélkül temetésben részesültek | 721 |
c) Összesen elhaláloztak híveink közül | 1000 |
d) Közülük hány férfi | 478 |
e) Közülük hány nő | 522 |
BÉRMÁLKOZÓK ANYAKÖNYVE | |
a) Megbérmált fiúgyermekek illetve férfiak száma | 163 |
b) Megbérmált leánygyermekek illetve nők száma | 133 |
c) Összesen megbérmálkoztak | 296 |
ELSŐÁLDOZTAK 2017-BEN | 188 |
TEMPLOMI KATEKÉZISBEN RÉSZESÜLTEK | |
a) Óvodások és még fiatalabbak | 45 |
b) Alsósok (1-4. osztály) | 469 |
c) Felsősök (5-8. osztály) | 515 |
d) Középiskolások és idősebbek | 62 |
e) Plébániai hittanosok összesen | 1091 |
ISKOLAI HITOKTATÁSBAN RÉSZESÜLTEK | |
a) Óvodások | 24 |
b) Alsósok (1-4. osztály) | 731 |
c) Felsősök (5-8. osztály) | 902 |
d) Középiskolások és idősebbek | 528 |
e) Iskolai hittanosok összesen | 2185 |
SZENTMISÉN RÉSZTVEVŐK ÁTLAGOS SZÁMA VASÁRNAPONKÉNT: | 62 |
HÚSVÉTI GYÓNÁSUKAT ÉS SZENTÁLDOZÁSUKAT ELVÉGEZTÉK: | 3896 |
+László SVD
püspök